Żwir – Poznań

Bardzo ważnym elementem przy wykonywaniu wykończenia podjazdu, a także fundamentów czy ozdabianiu ogrodów jest żwir. To obok piasku drugie najpopularniejsze naturalne kruszywo budowlane, które swoją popularność zawdzięcza cennym właściwościom, przystępnej cenie oraz ogólnej dostępności. Jego niejednolity kolor sprawia, że często używany jest również w architekturze krajobrazu jako element dekoracyjny. Przy wyborze żwiru trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie, jak:

  • obecność pyłów i iłów;

  • struktura ziaren;

  • skład mineralny;

  • twardość i ścieralność;

  • wymiary mieszanki.

Poszczególne parametry wydobytego kruszywa można zmienić za pomocą odpowiedniej obróbki.

Frakcje żwiru

Warto zwrócić uwagę na fakt, że żwir może występować w różnych frakcjach, od bardzo drobnej do kamienistej.

Niewątpliwie żwir o dużej frakcji, czyli kamienisty, można wykorzystać do wypełnienia gabionu. Ze względu na długi czas wykonania takiego ogrodzenia trzeba wybierać kamienie w większym rozmiarze. Niezależnie od rodzaju możemy przetransportować żwir w samochodach samowyładowczych („wywrotkach”) w wybrane miejsce w Poznaniu lub okolicznej miejscowości.

Ten średniej wielkości sprawdzi się do wypełnienia ścieżek w ogrodzie. Ze względu na swoje właściwości dekoracyjne będzie świetnym wyborem do obsypania rabat, na których wcześniej została położona agrowłóknina. Działa podobnie jak ściółka, gdyż zapobiega parowaniu wody z gleby, a jednocześnie zabezpiecza przed nadmiernym zawilgoceniem. Dzięki temu będzie odpowiedni również do ochrony oczek wodnych. Urozmaici aranżację ogródka skalnego, np. urządzonego w stylistyce japońskiej. Łączenie różnych kolorów zapewnia tworzenie różnobarwnych obrazów. Będzie zatem właściwym materiałem do upiększenia zieleni miejskiej obok nasadzeń kwiatowych.

Ziarna najmniejszej frakcji dodaje się do betonu, prefabrykatów betonowych i różnej grubości wylewek, a także do podłoży bitumicznych. Dzięki niemu zaprawa ma mniejszą nasiąkliwość i jest bardziej odporna na przymrozki. Ze względu na swoje walory estetyczne drobny żwir płukanyjest ceniony również w architekturze krajobrazu i ogrodnictwie. Z jego pomocą można stworzyć naturalne elementy dekoracyjne w ogrodzie w dowolnym stylu i zapewnić odpowiedni drenaż podłoża pod rośliny. Będzie też doskonałym zamiennikiem kostki brukowej w ogrodowej ścieżce.

Ceny kruszywa

W Polsce ceny tego kruszywa wahają się od 100 do nawet 400 zł za tonę. Żwir jest więc stosunkowo tanim materiałem. Cenazależy przede wszystkim od frakcji ziaren i barwy, ale będzie inna również dla konkretnych regionów.